موانع ارتباط معنوی با امام زمان (عج)

گناه و آثار مترتب بر آن :

استمرار گناه و پافشاری بر آن باعث ایجاد حالاتی در انسان می شود که از خطرناک ترین حالات در اثر تکرار گناه، به وجود آمدن حالات شک و تردید در مسائل اعتقادی و دینی مانند توحید، نبوت، معاد است. که در ابتدا چون هنوز فرد زیاد آلوده نشده است او را آزار می دهد، ؛ آزار دهنده تر از آن اینکه  شک با استدلال و مطالعه کتاب برطرف نمی شود از این رو شخص آلوده به گناه به این در و آن در می زند تا آتش شک را در قلبش خاموش کند اما نمی تواند. تنها راه اصلاح این شک، ترک معصیت است و الا کم کم این شک به گونه ای در قلب تثبیت می شود که نتیجه آن انکار اعتقادات خواهد بود. از آثار ویرانگر گناه پذیرش آسان شبهات و نپذیرفتن جواب استدلالی به آن می باشد نه اینکه نمی پذیرد بلکه قلبش نمی تواند بپذیرد.

یکی دیگر از اثرات گناه بی علاقگی و بی حوصلگی نسبت به عبادات، مساجد و اماکن مذهبی است.

آیه ۱۰ سوره روم اشاره به همین مطلب دارد که سرانجام کسانی که اعمال بد مرتکب شدند به جایی رسیدند که آیات خدا را تکذیب کردند، آن را به سخره گرفتند. و نیز آیه ۱۴ سوره مطففین نیز این مطلب را بیان می کند که چنین نیست که آنها می پندارند بلکه اعمالشان چون زنگاری بر دل هایشان نشسته است.

در بسیاری از روایات نیز موضوع مورد بحث و اثر گناه تصریح شده است. امام صادق علیه السلام می فرمایند: « به جان خودم سوگند که مردمان نادان و خدانشناس را خدا نادان نیافریده است. آنان دلالت های آشکار و نشانه های روشن را در آفرینش خود می بینید و ملکوت آسمان ها و زمین و آفرینش شگفت آوری را که در کمال نظم است و بر وجود آفریدگار دلالت دارد مشاهده می کنند. اما مردمانی هستند که درهای گناهان را به روی خود گشوده و راه شهوت ها را بر خویش هموار کردند و در نتیجه هواهای نفس به دل هایشان چیره گشت و به سبب ستمی که بر خود روا داشتند شیطان بر ایشان مسلط شد و خدا این چنین بر دل های آنها مهر زد.۱

ترک گناه در راه ارتباط معنوی با امام عصر(عج)

حضرت آیت الله بهجت (ره) می فرمایند: ترک واجبات و ارتکاب محرمات حجاب و نقاب دیدار از امام زمان (ع) است.۲

در حدیثی از امام عصر (ع) آمده است: آنچه باعث تأخیر افتادن دیدار ما با شیعیان می شود، اعمال ناشایست آنهاست. پس باید هر یک از شیعیان از اعمالی که باعث نارضایتی ما می شود دوری کنند.۳

بزرگان ما هم توصیه کرده اند برای تحصیل رضایت حضرت ولی عصر(عج) باید گناه را ترک کرد. حضرت آیت الله بهجت (ره) در جواب اینکه چگونه می توان رابطه خویش را با اهل بیت (ع) و به خصوص امام عصر (عج) را تقویت کرد، فرمودند: اطاعت و فرمان برداری از خداوند بعد از شناخت او. همچنین مرحوم آیت الله صافی اصفهانی می فرمود: کسی که واقعاً در مسیر تقوا ( ترک گناه ) قرار بگیرد محال است که امام زمان به او علاقه نداشته باشد و با او ارتباط (معنوی) برقرار نکند.

شکی نیست که راه رضایت حضرت ولی عصر (عج) فقط ترک گناه است. 

چه کنیم تا بتوانیم گناه را ترک کنیم؟

حال که دانستیم اثرات گناه بر روح و روانمان چقدر است باید به دنبال راهی برای ترک گناه بگردیم. اولین گام برای ترک گناه، تصمیم و عزم راسخ برای ترک آن است. از مهم ترین راه های ترک گناه مطابق با روایات و توصیه های علمای اخلاق یاد مرگ است. این امر باید مداوم باشد. هر شب و درموقع خواب انجام شود. وادامه پیدا کند. یاد مرگ .داروی بسیار قوی  برای اصلاح قلب و رفع آثار گناه است.

عاشق امام زمان اگر حقیقتاً دنبال جلب رضایت آقاست باید اسباب گناه را از خود دور کند. هر شب مرگ و مسائل بعد از مرگ را یاد کرده و جهت سهولت در کار کتاب هایی درباره مرگ و معاد و عواقب گناهان مطالعه نماید. و از خداوند و اهل بیت (ع)  با گریه و تضرع بخواهد تا کم کم اثر گناهان از قلبش زدوده شود و میل به گناه در وی آن قدر ضعیف شود که بتواند بر هوای نفس غلبه کرده و دنبال گناه نرود. چرا که این رضایت آقا را بدنبال داشته و نقطه اتصال به آن حضرت است.

– پی نوشت ها :
۱- بحارالانوار،ج۳

۲- در محضر بهجت، ج۱

۳- تحفه امام مهدی  خادمی شیرازی ، ص۱۳۰

آخرین مطالب

مردم مستعد دین هستند

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان فارس، استاد علیرضا حدائق مدیر بنیاد استان فارس در همایش سراسری مدیران بنیاد استان‌ها که

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *