جستجو

انقلاب اسلامی احیاگر وظیفه شناسی مردم نسبت به مهدویت است

مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) استان فارس با تاکید بر اینکه آثار مهدویت بر انقلاب اسلامی حضور مردم در صحنه و انقلاب بر مهدویت احیای وظیفه شناسی مردم ایران نسبت به مقوله مهدویت است، ادامه داد: همه آحاد مردم نسبت به زمینه سازی برای ایجاد دولت کریمه مسئول هستند و با وقوع انقلاب اسلامی این حس وظیفه شناسی مردم نسبت به امر انتظار و مهدویت احیا شد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) استان فارس، استاد حاج شیخ علیرضا حدائق مدیر بنیاد استان فارس در پیش همایش علمی سومین همایش ملی «مهدویت و انقلاب اسلامی» ویژه پرسنل آموزش و پرورش ناحیه یک شیراز اظهار داشت: خداوند متعال در آیه ۱۰۵ سوره مبارکه انبیاء به آینده دنیا بشارت می‌دهد و می‌فرماید که «وَلَقَدْ کتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّکرِ أَنَّ الْأَرْضَ یرِثُهَا عِبَادِی الصَّالِحُونَ» در «زبور» بعد از ذکر (تورات) نوشتیم: بندگان شایسته‌ام وارث (حکومت) زمین خواهند شد»
وی افزود: نگاه قرآن کریم را باید نسبت به آینده مدنظر قرار داد، اما در زمان معاصر دو نگاه متفاوت نسبت به آینده داریم که نخستین آن دیدگاه نا امیدی و در ماندگی بوده و بعضی از افراد نسبت به آینده ناامید هستند که دلایل آن متفاوت است.
مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) استان فارس با بیان اینکه گاهی اوقات انسان‌ها نسبت به آینده‌ای که نیامده، ناامید هستند و و ظایف حال خود را مورد غفلت قرار می‌دهند، تاکید کرد: درصورتی که خداوند متعال درصورتی که باید فکر حال بود تا وظایف امروز را انجام داد.
حجت الاسلام حدائق با بیان اینکه تحولات اخیر غزه و آغاز عملیات طوفان الاقصی دارای دو وجه است، گفت: نخستین وجه تحولات غرب آسیا، ظلم رژیم اشغالگر قدس بوده که روزانه انسان‌های بی گناهی را به شهادت می‌رسانند، اما در طرفی دیگر آگاهی مردم جهان از چهره پلید این رژیم جعلی است و در شهر و کوچه اروپا و آمریکا صد‌ها هزار انسان آزادی خواه بر علیه این عملکرد ضد بشری راهپیمایی می‌کنند.
این استاد حوزه علمیه با اشاره به لزوم آگاهی مردم در عصر معاصر، تاکید کرد: هزینه آگاهی امت اسلام به خواب رفته، بالا رفتن سر مبارک سید الشهدا (ع) بر بالای نیزه است، اما امت اسلام بیدار شد؛ گاهی اوقات این خفتگی آنقدر عمیق می‌شود که باید هزینه سنگینی برای آن پرداخت شود و اکنون مشاهده می‌کنیم که با شهادت کودکان و مردم بی گناه فلسطینی، نگاه دنیا به چهره رژیم صهیونیستی واقع بینانه شد.
بنابه گفته حجت الاسلام حدائق، رخداد‌هایی همچون کشتار مردم مظلوم فلسطین زمینه‌هایی است که باید رخ دهد تا بشریت به این اعتقاد برسد که عدالت گستری رمز سعادت انسان‌ها بوده و ظلم آفتی برای بشیریت است.
وی دومین نگاه مردم به آینده را دیدگاه توحیدی عنوان کرد و ادامه داد: امید، نشاط و تلاش در نگاه توحیدی نسبت به آینده وجود دارد و قرآن کریم می‌فرماید که آینده به بندگان خوب ما تعلق خواهد داشت. مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) استان فارس تصریح کرد: قدرت‌های ظالم در برهه‌ای از تاریخ آمدند و یکی پس از دیگری رو به نابودی رفتند و قضاوت‌ها در خصوص آن‌ها کاملا مشخص است لذا اکنون ما در این مقاطع زمانی باید ایمان قوی تری نسبت به گذشتگان داشته باشم و شاهد تحقق وعده خداوند سبحان که در قرآن کریم ذکر شده، هستیم.
این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه دنیا به دست بندگان صالح خداوند متعال مدیریت خواهد شد، خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید زمین را در اختیار بندگان صالح قرار داد بنابراین باید صالحان در دنیا تلاش کنند؛ برخی‌ها با تصور غلط بیان می‌کنند که دین از سیاست جد است، اما تمام انبیاء برای آباد کردن دنیا مبعوث شدند و یک حدث معتبر و آیه قرآن را نمی‌توانید نام ببرید که امروز با اصول عقلی و اخلاقی و رفتاری در جامعه بشری سازگاری نداشته باشد.
حجت الاسلام حدائق، عدم عمل به باور‌ها و اعتقادات را آفت امروز دانست و بیان کرد: قرآن کریم عباد صالح را حاکمان آینده زمین معرفی کرده که ابتدا باید بندگان صالح بندگی کنند و سپس خدمت گزار مردم باشد چراکه اعتقاد و عمل در اسلام ملزوم یکدگیر هستند.
وی در خصوص نقش تربیت در تعلیم نیز گفت: خداوند متعال در ۳ بخش قرآن کریم تربیت را مقدم بر تعلیم مقدم کرده است و امروز اگر شاهد رفتار غیر اخلاقی برخی از تحصیل کرده‌ها هستیم، دلیل آن را می‌توان عدم توجه به مقوله پرورش در کنار آموزش دانست.
مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) فارس با بیان اینکه معلمان و فرهنگیان وظیفه سنگینی در جامعه بر دوش دارند، تاکید کرد: طبق آیات قرآن کریم، تربیت در اولویت اول قرار دارد و سپس باید به آموزش پرداخت از این رو تلاش اولیه معلمان باید تربیت نفس باشد چراکه اگر معلمی دانش آموز را با حقیقت و خدا آشنا کرد، در دنیا و آخرت سعادتمند خواهد شد و امام خمینی (ره) می‌فرماید که آسیب‌های امروز، از علم بی تهذیب است.
این استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: ارزش انسان‌ها به تقوا است بنابراین تلاش ما باید نخست در راه خودسازی باشد و سپس در خدمت خانواده و جامعه بود؛ تقوا اگر شکل گرفت جامعه موفقی خواهد بود و اگر در مسائل اقتصادی، اجتماعی و… ضربه خوردیم به دلیل بی تقوایی است.

حجت الاسلام حدائق با بیان اینکه ریشه فساد‌ها در ضعف اعتقاد و بی تقوایی است، گفت: در دادگاه‌ها یک طرف از طرفین یا کم ایمان یا بی ایمان است بنابراین اگر مسلمانان به تمامی احکام الهی در کنار یکدیگر عمل کنند، جامعه گلستان خواهد شد.
وی رسالت پیامبران و امامان را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: در زمان پیامبران الهی به ویژه پیامبر گرامی اسلام (ص) و اهل بیت (ع) بشیریت آماده نبود، اما اکنون دنیا به سمت تقاضای عدالت می‌رود چراکه در ظلم‌ها مردم قدر عدالت را می‌دانند همچنین باید جستوجوگری بشریت برای عدالت احیا شود.
مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) فارس با بیان اینکه انقلاب اسلامی و مهدویت اثرات متقابل بر یکدیگر دارند، گفت: انقلاب اسلامی با نگاه عدالت‌خواهی مهدوی شکل گرفت و شعار‌های مردم در زمان تظاهرات گواه این موضوع است.
این استاد حوزه علمیه اثر انقلاب بر مهدویت را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: قبل از انقلاب اسلامی نگاه‌های انحرافی در جامعه به مهدویت وجود داشت و افراد متدین آن دوران صرفا با انفعال، منتظر ظهور امام زمان (عج) برای اصلاح امور بودند و انتظار به مجلس دعای ندبه و اینگونه فعالیت‌های حداقلی ختم می‌شد.
حجت الاسلام حدائق با اشاره به دیدگاه اشتباه برخی از افراد نسبت به مقوله حکومت اسلامی قبل از مهدویت، گفت: برخی از افراد با کج فهمی روایتی که در در سلسله سند آن علما خدشه وارد کردند مبنی بر اینکه «هر پرچمی که قبل از ظهور برافراشته شود، طاغوت است» را مطرح می‌کنند که این موضوع با قرآن کریم و روایات صحیح اهل بیت (ع) سازگاری ندارد.
وی افزود: امام صادق (ع) می‌فرمایند که «هرکس دوست دارد از یاران امام زمان (عج) باشد باید پاکی، دوری از گناه و اخلاق شایسته را در خود ایجاد کند» از این رو امروز پاک‌ترین و خوش اخلاق‌ترین انسان بر روی زمین، ولی عصر (عج) است که پیروان و یاران آن حضرت نیز باید این صفات را در خود داشته باشند.
مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) فارس در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه آثار مهدویت بر انقلاب اسلامی حضور مردم در صحنه و انقلاب بر مهدویت احیای وظیفه شناسی مردم ایران نسبت به مقوله مهدویت است، ادامه داد: همه آحاد مردم نسبت به زمینه سازی برای ایجاد دولت کریمه مسئول هستند و با وقوع انقلاب اسلامی این حس وظیفه شناسی مردم نسبت به امر انتظار و مهدویت احیا شد.
انتهای پیام/

آخرین مطالب

به دنبال تربیت نسل منتظر هستیم

مسئول مدرسه وارثین: به دنبال تربیت نسل منتظر هستیم مسئول مدرسه وارثین تربیت نسل منتظر را یکی از اهداف مدرسه وارثین دانست و گفت: تمام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *