دعای امام رضا (ع) در حقّ حضرت مهدی (عج)


یکی از مهمترین آداب دعا که تأثیر بسیاری بر اجابت آن دارد، اصرار ورزیدن برخواسته‌ی خود در دعا است. اصرار انسان بر خواسته‌ی خود اگر از مردم باشد، مطلوب خدای متعال نیست ولی نسبت به ذات مقدس ربوبی این امر، محبوب و پسندیده است.
روایت‌های بسیاری در مورد حضرت مهدی (عج) از امام رضا (ع) نقل شده است. یکی از دعاهایی که به آن توجه کمتری شده است، دعایی است که در نماز جمعه در قنوت، به خواندن آن سفارش شده است.
در روایتی از امام رضا (علیه السلام) آمده است:
حضرت رضا صلوات‌الله علیه به یکی از شیعیانشان فرمودند: «در قنوت نماز جمعه چه مى‌خوانید؟» او عرضه می‌دارد: آنچه مردم مى‌خوانند. امام فرمودند: «همانند آنان نخوان، بلکه بخوان:
«اللهمَّ أصْلحْ عَبْدَکَ وَ خَلِیفَتَکَ بِمَا أصْلَحْتَ بِهِ أَنْبِیَاءَکَ وَ رُسُلَکَ وَ حُفَّهُ بِمَلاَئِکَتِکَ و أیِّدْهُ بِرُوح ِالقُدُسِ مِنْ عِنْدِکَ و اسْلُکْهُ مِنْ بَیْنَ یَدَیْهِ وَ مِنْ خَلْفَهِ رَصَداً یَحْفَظُونَهُ مِنْ کُل سُوءٍ أبْدِلْهُ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِ أمْناً یَعْبُدُکَ لاَ یُشْرِکُ بِکَ شَیْئاً، وَ لاَ تَجْعَلْ لأَحَدٍ مِنْ خَلْقِکَ عَلَی وَلِیِّکَ سُلْطَاناً و أئذنْ لَهُ فی جِهَادِ عَدُوِّکَ وَعَدُوِّهِ و أجْعَلْنِی مِنْ أَنْصَارِهِ اِنَّکَ عَلَی کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرُ.
ترجمه: بارالها! بوسیله‌ی آنچه که کار پیامبران و فرستادگانت را اصلاح فرمودی، امر بنده و جانشینت (امام عصر) را نیز اصلاح فرما! و با فرشتگانت گرداگردش را فرا بگیر؛ و او را با روح‌القدس از جانب خودت، تأییدش گردان؛ و مراقب و نگهبانی در پیش رو و از پشت سرش بگمار، تا نگذارند هیچ بدی به او برسد؛ و پس از شرایط ترسناکی که دارد، محیطی سراسر آرام برایش فراهم کن، تا تو را بپرستد و چیزی را شریک تو نگرداند؛ و چیرگی و قدرت برای هیچ یک از آفریدگانت بر ولیّ‌ات قرار مده؛ و به او اجازه بده تا با دشمن تو و دشمن خودش به نبرد برخیزد؛ و مرا نیز از یاران حضرت قرار ده؛ همانا، تو بر هر چیزی توانا هستی».
این دعا دارای مفاهیم عمیق و نکات بسی ارزشمند است (دعا برای اصلاح امور به دست ایشان، و یاری و حفاظت ایشان از گزند حوادث، خواهان همراهی به عنوان دوستان آن حضرت) که در زیر به چند نکته آن اشاره می‌کنیم:
* اصلاح امور:
– خداوندا! [امور] بنده و جانشینات را اصلاح کن، آنچنان‌که [امور] پیامبران و رسولانت را اصلاح کردی.
* یاری و حفاظت:
– او را با فرشتگانت در بر گیر و با روح‌القدس از جانب خودت یاری کن.
– در پشت سر و پیش روی نگهبانانی قرار ده که او را از بدی درامان دارند.
* دورکردن بیم و نگرانی از وی:
– بیم و نگرانی او را تبدیل به امنیت و آرامش کن تا تنها تو را بپرستد و کسی را برای تو شریک نگیرد.
* مسلط نساختن دشمنان بر وی:
– هیچ یک از آفریدگانت را بر ولیّ ات مسلط مساز.
* اجازه جهاد با دشمنان:
– اجازه جهاد با دشمنان تو و دشمنان خودش را به او عطا کن.
* آرزوی قرار گرفتن یاران آن حضرت:
و مرا از یاران او قرار ده؛ چرا که تو بر همه چیز توانایی.

منبع:
ابوجعفر محمدبن الحسن (شیخ طوسی)، مصباح المتهجّد، ص۳۲۶ به نقل از: معجم أحادیث الإمام المهدی(ع)، ح۴، ص۱۷۱

آخرین مطالب

همایش بزرگ مهدی یاوران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) فارس، همزمان با سالروز ولادت با سعادت قطب عالم امکان، حضرت بقیة الله الأعظم، امام زمان

مردم مستعد دین هستند

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان فارس، استاد علیرضا حدائق مدیر بنیاد استان فارس در همایش سراسری مدیران بنیاد استان‌ها که

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *